A tűzvédelmi törvény, amelynek hatálya nemcsak a munkahelyre, hanem magánéletünkre is kiterjed, szabályozza a tűzvédelemmel kapcsolatos feladatainkat, úgy a munkáltatói, mint a dolgozói, állampolgári oldalon. Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat ezt még pontosítja.
A törvény értelmében a munkáltató:
- Köteles gondoskodni a tevékenységével kapcsolatos tűzvédelemről, ezen belül alakítsa ki a tűzvédelemről történő gondoskodás stratégiáját, programját, amelynél minimum követelmény a hatályos tűzvédelmi előírások megtartása.
- Megfelelő Tűzvédelmi Szabályzatot és Tűzriadó tervet kell készíttessen, ezen belül a létesítmények tűzveszélyességi osztályba sorolását is.
- Gondoskodik arról, hogy rendeltetésszerű működése során tevékenysége ne jelentsen tűz- és robbanásveszélyt a dolgozókra, illetve a környezetre
Az általa létrehozott illetve forgalmazott termékek, illetőleg szolgáltatásaik - ha azokat megfelelően veszik igénybe - ne veszélyeztessék a fogyasztót
- Köteles megteremteni a tevékenysége során keletkezhető tűz és műszaki balesetészlelésének, jelzésének, eloltásának, elhárításának szervezeti, szervezési,személyi és tárgyi feltételeit. Megfelelő szervezetettel, tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személlyel, illetőleg szolgáltatás igénybevételével kell gondoskodnia a tűzvédelem biztosításáról.
- Köteles gondoskodni a munkavállalói, illetőleg a munkavégzésben részt vevő családtagjai tűzvédelmi oktatásáról és rendszeres továbbképzéséről, valamint arról, hogy azok a munkakörükkel, tevékenységükkel kapcsolatos tűzvédelmi ismereteket a foglalkoztatásuk megkezdése előtt elsajátítsák, a tűz esetén végzendő feladataikat megismerjék.
A tűzvédelmi törvény alapvető követelményként határozza meg, hogy a vállalkozások a létesítmények, az építmények, a technológiai rendszerek megvalósításával, üzemeltetésével, fejlesztésével összhangban gondoskodjanak a jogszabályokban és műszaki követelményekben meghatározott tűzvédelmi előírások megtartásáról, valamint a tevékenységi körükkel kapcsolatos veszélyhelyzetek megelőzésének és elhárításának feltételeiről.
Tűzveszélyességi osztályok, melyek meghatározzák a tűzvédelemmel kapcsolatos feladatokat:
- „Fokozottan tűz- és robbanásveszélyes” – jelzése: „A”
- „Tűz- és robbanásveszélyes” – jelzése: „B”
- „Tűzveszélyes” – jelzése: „C”
- „Mérsékelten tűzveszélyes” – jelzése: „D”
- „Nem tűzveszélyes” – jelzése: „E”
Szakembereink készen állnak arra, hogy a tűzvédelemmel kapcsolatos feladatokat maradéktalanul levegyék megbízónk válláról.
Szemelvények a tűzvédelmi hiányosságok miatt kiróható szankciókról:
259/2011. (XII. 7.) Korm. rendelet
a tűzvédelmi hatósági feladatokat ellátó szervezetekről, a tűzvédelmi bírságról és a tűzvédelemmel foglalkozók kötelező élet- és balesetbiztosításáról
Dokumentum letöltése